Kukai Nedir?

S :

Kukai diye bir şey duydum. Bu sistemin uygulayıcıları diyor ki aslında reiki, Kukai’ dir. Ancak mikao usui batıya bunu kukai olarak sunayamacağı için reiki (evrensel yaşam enerjisi) adıyla sundu.
Bu konuda bilginiz var mı?

C :

Herkes kendi okuduğunun, bildiğinin ya da uyguladığının en doğru ve en iyi olduğunu iddia eder her zaman.. Anlaşılması gereken şudur ki, hiç bir şifa sistemi diğerinin ana-sı değildir ya da diğerinden daha üstün değildir. Her insanın o şifa enerjisine verdiği değer ile güçlenir. Bütün bunlar ayrıntı..

Belki Kukai uygulayıcıları diyebilirler; Mikao Usui’nin Uyguladığı ‘Usui Reiki Teknikleri’ nde Kukai öğretileri’nin esintileri vardır. Böyle bir şey söylense, bu doğrudur. Ancak Evrensel Yaşam Enerjisi, yani REİKİ; hava gibi, su gibidir, canlı formu var olduğu andan itibaren, canlı organizmaların vazgeçilmez bir ihtiyacı olarak var olmuştur. Bunu bilimsel veriler de günümüzde desteklemektedir. Reiki(Evrensel Yaşam Enerjisi) hiç kimsenin ya da hiç bir uygulama yönteminin-tekniğinin tekelinde değildir. Binlerce yıl öncesine Atlantis, Lemuryan, Mısır, Pers vs..

Günümüzde ise en çok popüler olan; Geleneksel Japon tarzı olan ”Usui Reiki Ryoho Gakkai” ve Batıya uyarlanmış hali ile ”Usui Reiki Shiki Ryoho” teknikleri, 1900 lü yılların başlarında Dr. Mikao Usui tarafından sistematize ederek, kendi uygulama şekillerini ”Usui Reiki” yöntemleri olarak okullarında öğretmeye ve böylece yayılmaya başladı. Günümüzde ise bir çok yöntem var. Benim bildiğim ise, şu anda dünya genelinde 15.000 den fazla şifa tekniği uygulanıyor. Bunların hepsi farklı şifa teknikleri ve versiyonları..

Kukai ise Tibet ve Japon busitlerinin bir-iki manastırda öğrettiği tekniklerdir. Evet, Mikao Usui bu tekniğin öğretilerinden de etkilenmiştir. Kukai, daha çok mantra tekrarı ile çalışır ve ritmik ses tonlamaları ile belli bir frekansdüzeyine sabitlenilmeye çalışılır. Dr. Mikao Usui’nin aldığı şifa öğretileri ve deneyimleri elbette ki sadece Japon Shingon manastırlarından-okulundan ya da Tibet Vajracana Manastırından aldığı Kukai tekniklerinden ibaret değildi. İnsanlığın var oluşundan itibaren var olan Reiki(evrensel yaşam enerjisi) ni Mikao Usui kendi uygulamalarında, bitkisel terkipler ile, okuma, dua, üfleme ve yeri geldiğinde ovalama(masaj) ile birlikte uyguluyordu.

Batı, mistik kavramlara ve uygulamalara o dönemlerde yabancı olduğu için, kendi uyguladığı Reiki ve diğer şifa tekniklerini kısmen öğretmesi doğaldır. Ancak buradan yola çıkarak, Kukai’nin ‘Evrensel Yaşam Enerjisi’ diye adlandırdığımız Reiki’nin atası olduğunun çıkartılması biraz tuhaf :))
Kaldı ki, benim kişisel deneyimlerim olarak; kanal olduğum hiç bir şifa sisteminde verilen mantraları kullanmam, tek kullandığım mantra ”Allah” kelimesidir. Kukai uygulayan biri de verilen mantraları sürekli tekrarlamak ve tonlamaları seslendirmek durumundadır. Bu mantralar ve tonlamalar sizi nereye bağlar bilemezsiniz. Yani, şimdi ben, verilen bu mantraları tekrarlayıp bilinçaltımı istenen şeye kodlamıyorsam, Reiki-Evrensel Enerjisini kullanamayacak mıyım? Örneğin Kukai de en çok kullanılan ‘Om Mani Padme Hum’ yani düz kelime anlamları ile sanskritçe; lotus mücevherine selam, gibi bir anlama geliyor. Bunun yanında güçlü bir budist mantrası olarak kullanılan bu mantranın derinliğinde burada cümlelere sığdıramayacağımız kadar komplike etkilerden bahsedebiliriz. Aslına bakarsanız bu en çok kullanıldığı iddia edilen mantra Kukai den önce de antik lahitlerde geçer. Artık hangi insan, cin, varlık ya da bilmediğimiz bir türden, ırktan kalan bir mantra ise.. :))

Her ne ise, bu konular öyle yazılma ile çizilme ise anlatılabilecek konular değil. Bu ve bunun gibi spekülasyonlar hep yapıldı ve yapılmaya devam edecek, Şifacıların kafalarını karıştırmaktan başka da bir işe yaramadı şimdiye kadar.
Asıl olan şudur; Şifa Allah’tandır. Zamanı gelen şifalanacaktır. Şifacı ise bu şifalanma olayına bir sebep olarak kendini şanslı hisseder, minnet ve şükran duyguları içerisinde, egosunu ya da kullandığı araçlar olan şifa tekniklerini bir kenara bırakarak yoluna devam eder. Kalpte O Şifanın sahibi, ”ve şifayı yalnız O’ndan’ dileyerek’ yola devam, gerisi teferruat 😉