Şifa ya da Uyumlamanın SAĞ elle ya da SOL elle verilmesi önemli midir?

S : 

Hasan Bey, Almanya’dan Reiki üzerine bir kaç kitap getirtmiştim, bir tanesi Walter Lübeck ten, adı Reikinin en güzel teknikleri. Okuduğum bir şey dikkatimi çekti. SEMBOLLERİ HAVAYA ÇİZERKEN SAĞ ELİNİZİ KULLANIN, ÇÜNKÜ GENELDE UYUMLAMA SAĞ ELE VERİLİR. Bana gelen ders notlarında böyle bir uyarı yok ve birde merak ettiğim ileride ben başkalarına uyumlama yaparken buna dikkat mi etmem gerekiyor? Artı ders notlarında uyumlama kısmında da böyle bir şeyle karşılaşmadım. Eğer bu konuda beni aydınlatırsanız çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkür ediyorum.

Kalın sağlıcakla, sevgilerle

 

C : 

 

Yaradılış itibarı ile, fiziksel görünümü itibarı ile smetri oluşturan sağ-sol dengesi vardır. Biri olmasa diğeri eksik kalır ama sağ da sol da bir diğerinin görevini yapmaya muktedir olarak yaratılmıştır. Fizik bedene baktığımız zaman da bunu rahatlıkla gözlemleyebiliriz.

 

Enerji konusuna gelince; İnsanların %90 ı gibi büyük bir çoğunluğu ”sağlak” olduğu için, tokalaşmalar sağ el iledir, yemek, yazı yazmak, mineral taşlar(kristaller)a, gıdalara ilk temas vs. fiziksel temas ve iletişimler genellikle sağ elle kurulduğu için enerjisel akış da şifacılar için sağ elde genel olarak daha aktiftir. ‘Palm Çakra’ dediğimiz şifacı avuç içi çakralarında da kişi en çok hangi elini kullanıyorsa bu elinin palm çakrası daha geniştir ve şifa aktarımına daha uygundur. Kişi ‘solak’ ise; de sol avuç içi çakrası daha geniştir. Bunu egzersizler ile değiştirmek ya da eşitlemek mümkündür. Örneğin solak olan bir şifacı aura taramasını refleks olarak sol eli ile yapar. Her iki elini de aynı başarı ile kullanmak isterse, seansın ortasında, başlarda sol eli ile keşfettiği hasarlı bölgeleri bu kez sağ eli ile yoklayarak hissetmeye çalışır. Ya da gündelik yaşamında, fizik elin kullanımında sol eli yerine daha çok sağ elini kullanmaya çalışarak da sağ palm çakrasını güçlendirebilir.

 

Yaradılış olarak sağlak ya da solak olmak gereksinimi olmasının nedeni ise; beynin ilk reflex ile her iki yanın değil de sadece bir tarafın daha önce harekete geçmesini sağlamak amacı ile komut verebilmesi içindir. Örneğin merdivende denge bozuldu ve düşmek üzere olan bir insan sağlak ise beyin, reflex olarak sağ ayağa ileriye doğru adım atması için komut verir. Sağlak solak aynı olsa kararsızlık içerisinde ise tepe taklak gider insan :))

 

Adım atarken de ilk adım reflex komuta uyan ayaktır, diğeri onu tamamlar, sol, sağ, sol, sağ .. adım devam eder.

Şifacının enerjileri kullanması da böyledir. Zaten doğal kişisel reflex olarak şifacı en çok hangi elini nerede ve ne zaman kullanıyorsa bu, o şifacı için en doğru olandır. Solak bir insana sağ elle aura taraması ya da uyumlama yap demek veya sağlak bir insana sol elle uyumlama yap demek de enerjinin temel prensiplerine pek de uymaz açıkçası. Zaten şifacıların büyük bir çoğunluğu doğal olarak sağlak olduğu için sağ elleri ile başlarlar.

Bazı şifacılar tarafından, kendi deneyimlerine özel teknikler geliştirilir. Adı başında ‘özel’, yani herkes için geçerli olmayabilir. Örneğin; Sol avucunu yukarı çevirir ve havaya kaldırır, sağ elinize hasta üzerine koyar. Evrensel yaşam enerjisini sol avucu ile toplar ve sadece kollardaki enerji kanalları üzerinden sağ avucuna ve hastaya aktarır, mesela.. Solak olan bir şifacı da bu tekniği uygulamaya çalışırken tersten daha iyi aktığını hisseder ve ellerini tersi şekilde kullanır ve daha iyi sonuçlar almaya başlar. Bu yöntem de o solak olan şifacı kişi için özeldir.

Bu bağlamda; şifa enerjilerinde öğretilen tüm yöntemler sadece yol gösterici önerilerdir. Kesin çizgilerle sınırlandırılmış kalıplar değillerdir. Bu yöntemler ile yola çıkarak, bu teknikler en iyi şekilde uygulanır, gerçek bir şifa ustası düzeyine geldikten sonra şifacı, kendi özel deneyim ve tekniklerini keşfeder.
?
Şifacılık yolunuz her zaman Açık ve Aydınlık olsun ! ?

hasan makam