Reiki Nedir?

Reiki nedir?

Elleri üzerine yerleştirme yolu ile şifa uygulama sanatı çok eskidir. İnsanlar zamanın başlangıcından beri bunu yapmaktadırlar. Hastalanmış veya iyi hissetmeyen birine dokunmak doğal bir iç güdüdür. Anneler bunun en iyi örneğidir. Bir çocuk yaralandığı zaman anneler ellerini yaralanan bölgeye yerleştirirler. İnsan dokunuşu şifa enerjisi ve sevgiyi aktarır. Bu enerji bir çok isimle bilinir. Chi Çincedir, Prana Hintçe, Yahudiler Ruach demişlerdir ve Japonlar Reiki demişlerdir. Reiki, kolayca öğrenilebilen ve uygulanabilen bir sanattır ve herkes için yararlıdır. Reiki bu enerjinin aktarılması ile Şifanın verildiği en bilinen yöntemlerdendir. Tüm kültürlerde mistikler tarafından, fiziksel evrenin altında yatan mucizevi bir şey ile kuşatıldığı düşünülmüştür. Modern fizik, Evrenin enerjiden oluştuğu ve düşünce ile değişebildiğine inanmaktadır. Modern fizik enerjinin düşünceden etkilendiğini söylemesi gibi birçok mistik bu altta yatan oluşumun düşünceden etkilendiğini söylemektedir. Hatta öyle ileri giderler ki düşüncelerimizle kendi gerçeğimizi yarattığımızı söylerler. Enerji, reiki uygulayıcıları tarafından kullanılan doğal enerjidir. Reiki şifacısı bu enerjiye daha güçlü şekilde ulaşabilir, çünkü uyumlamalar yolu ile vücudun enerji kanallarındaki tıkanmalar açılmıştır. Uyumlamalar aynı zamanda şifacının kendi yaşam enerjilerini arttırır ve kişiyi reiki kaynağı ile bağlantı kurdurur. Bu kaynak şifacı tarafından istenilen isim verilebilir. Reiki herhangi bir dine bağlı değildir bu yüzden istediğiniz ismi verebilirsiniz. Uyumlama süreci bir şifa seansı değildir. Uyumlama kişi şifacı olur. Buna Reiki I denir. Kişi kaynaktan sihirli bir armağan edinmiştir. Reiki 1 alındıktan sonra ellerinizi kendi üzerinize veya başkasının üstüne koymanız yeterlidir enerji akacaktır. Uygulamaya geçtiğiniz zaman daha önce hissetmediğiniz veya görmediğiniz şeyler yaşayabilirsiniz. Bazıları bunu daha yoğun yaşarlar. Bazıları hiç bir şey hissetmez ama yine de enerjiye kanal olurlar.

Ellerinizi ne zaman bir başkasının üzerine koyarsanız koyun enerji oradadır. Reiki yapmak için uygulayıcı ellerinin kişinin üzerine şifa verme niyeti ile yerleştirir ve enerji akmaya başlar. Reiki enerjisi akıllıdır zira evren de çok akıllı bir yerdir. Enerji nereye gitmesi ve ne yapması gerektiğini bilir çünkü daha yüksek bir zeka tarafından yönetilmektedir. Enerji şifa verilen kişi içerisinde kendi akışını sağlar. Şifa veren aracılığı ile şifa verilenin tam ihtiyaç duyduğu miktarda enerjiyi akıtır. Bütün bunlar şifa veren tarafından doğrudan şuurlu müdahale olmadan gerçekleşir. Şifa verenin görevi yoldan çekilmek şifa alanını açık tutmak ve sırada ne yapması gerektiğine dair işaretlere kendini açık tutmak. Reiki her şeyi iyileştirmeye kadirdir çünkü gerçekliğin çok temel seviyelerinde çalışır. Bu yeti var olsa da her zaman gerçekleşmeyebilir. Sınır genelde şifa verilenin eskiyi atıp değişim ve şifayı kabul etmedeki isteği ile ilişkilidir. Şifa kelimesi yaygın olarak kabul edilenden farklı anlama gelmektedir bu kapsamda. Yaygın olarak kabul edilen anlamı semptomların iyileştirilmesidir. Diğer anlamı reikide kullanılan anlamı yüksek bütünlüğe geri dönüştür. Hepimizin sahip olduğu ideal bir form vardır bu ideal olduğumuz kişinin en yüksek ve en şeffaf ifadesidir. Ağrı veya hastalık kişinin mevcut durumu ile ideal seçimi arasında herhangi bir sapmada izlenir. Bu kapsamda şifa kişinin ideal durumu ile tekrar aynı hizaya getirilmesini içerir. İdeal durumuzdan sapmalar hayatımızdaki sınırlamaları kabul etmekten olur. Bunların çoğu ise erken çocukluk dönemlerinden kaynaklanır çünkü o dönemde hayat konusunda en açık ve sorgulayıcı olduğumuz dönemdir. Bir sınırlama ebeveynin çocuğa “sessiz ol” diye defalarca bağırması sonucunda konuşmayı bırakması şeklinde görülür. Bir başka sınırlama fiziksel bir hasar sonrasında iyileşen bir uzuvda ağrı veya fantom ağrılar olabilir. Sınırlamalar arasında davranış şekilleri, yeme şekilleri, fiziksel sınırlar, hayali fiziksel sınırlamalar, psikolojik ve duygusal sınırlamalar veya yüksek benliğimizle uyumlu olmayan ifade ve sevginin yaşanması şeklinde olur. Herhangi bir şifada amaç sınırlamayı saptamak, deseni tanımak, nereden geldiğini bulmak ve onu bırakabilmektir. Reiki kişiye yeterince enerji verilerek bazı şeyleri aşıp görmesini ve bırakması gerekenleri bırakması için cesaret verilmesini amaçlar. Yaşamlarımız sürekli bir enerji akışı ile doludur. Bazen insan enerjiyi bloke eder. Bu genelde kişi inanmadığı zaman görülür. Her zaman şifa için önce izin alınması gerekir. İzin genelde kişinin açık olması anlamına gelir. Unutmayın ki bütünleşip bütünleşmeme kararı kişinin kendisine bağlıdır. Eski kalıpları değiştirmek ve yenilerini denemek bireyin kendisine bağlıdır.

Reiki şifa uygulayıcısı olmak isteyenler için değil; kendileri ile bütün olmak isteyenler içindir. Reiki uyumlamaları sayesinde kendinizi hem fiziksel hem de ruhsal olarak iyileştirmeniz mümkündür. Alışkanlıkları ve bağımlılıkları kırmak veya kendinizi zihinsel ve duygusal düzeyde iyileştirmek için çok iyi bir yöntemdir. Sağlık sorunları ve akli dengesizlikler yaşayan kişiler yardım amaçlı reiki uyumlamaları alabilirler. Kendine şifa bu kursun devamında öğretilen el pozisyonları ile kolaylaştırılmaktadır. Bu pozisyonlar aynı zamanda başkalarına şifa vermek için de kullanılır. Uyumlamayı aldıktan sonra günlük kendinize şifa vermeniz ve mümkünse başkaları üzerinde çalışmanız yararlıdır. Bu enerjiye uyum sağlamanızı ve alışmanızı sağlar. Bu yaklaşık bir ay sürer.

Bir sorunu çözmek için reikinin kullanılması genelde başka sorunların çözülmesini sağlar. Ağrı sıklıkla hastalık noktasından uzak bir noktada hissedilir. Örneğin baş ağrıları sıklıkla duygusal stres nedeni ile görülür. Baş ağrısını tedavi etmek duyguları da tedavi eder. Reiki uygulayıcıları olarak bilmeliyiz ki yaşadığımız fiziksel hastalıkların metafizik kökenleri de bulunmaktadır. Eğer nedeni ortaya çıkarırsak etki de ortadan kaybolur. Şifacılar olarak insanları konuşmaya teşvik etmeliyiz. Bunu yaparak hastalıklarının kökenlerini bulmalarına yardımcı olabiliriz. Çok korkunç hikayeler anlatabilirler ama bunlara tepki vermemeliyiz. Sevginin bir kaynağı olup korku enerjisini sevgi enerjisine dönüştürmeliyiz. Bu sevgi ve destek vermek anlamına gelir. Kişinin süreçlerine yaşamasına izin vererek sorunlarının ne olduğunu anlamalarına yardımcı oluruz. Eğer kişi çok duygusal hale gelir ve siz bununla başa çıkmaya donanımlı değil iseniz Reiki rehberlerinin sizi yönlendirmesine izin verin. Sakin olun ve evrenin size bakacağını bilin. Kendini bıraktıktan sonra kişinin büyüyeceğini bilin. Şunu da fark etmek gerekir ki kişileri iyileştirmek her zaman mümkün değildir çünkü yaşadıkları rahatsızlıkların onların hayatta ruhlarının amacı olabilir. Eğer durum buysa ve ölüm olursa ölümün de şifa sürecine ait olabileceğini unutmayın. Ölüm genelde doğumdan çok daha az travmatiktir! Modern topluluklar ölümün her yerde olduğunu inkar etmeye çalışırlar. İnkar edilirse gerçekleşmeyeceğini düşünüyorlar. Ölüm her yerde her zaman olur. Sadece bir geçiş olduğunun farkına varmalısınız.

Reiki gevşetir ve canlandırır. Bazıları reikinin eksik uzuvları yerine getirmeyeceğini veya doğumsal bozuklukları düzeltemeyeceğini söyleyebilirler. Bence bu sistemi sınırlamaktır. Eğer ruhun bunu yaşama yazgısı yoksa eğer kaynağın rehberliği ile her şeyi başarabileceğimize inanıyorum. Yaratılanın taslağı bütünlüktür ve bütünlük sevgidir. Reiki sevgidir bu yüzden kendinizi sınırlamayın. Her şifayı zihninizde sonucu sıkı bir şekilde canlandırarak gerçekleştirin. Sonuç elbette kutsal kader ile uyumludur, her ne şekilde olursa olsun. Başkaların hastalığının size geleceğinden korkmayın, çünkü eğer reiki rehberleri ve kaynak ile çalışırsanız bu olmayacaktır. Ne kadar şifa verirseniz kendiniz o kadar şifa bulursunuz. Reiki prensiplerine bağlı kalın ve başkaların inançlarına dinine karışmayın, sevgi ile hizmet verin. Kendinizi bırakın ve reiki enerjisi gerisini yapacaktır. Enerjinin bir kanalısınız. Sihrin yaşamınıza girmesine ve kaynakla bir olmaya müsaade edin. Kendinizi ne kadar bırakırsanız enerji daha çok içinizden akacaktır.

Yaş reiki için bir engel değildir. Çocuklar da uyumlamalardan yarar görürler ve hayatlarını bir hizmet yönünde başlatabilir. Topluluğun yaşlı bireyleri kendilerini ve başkalarını iyileştirmekten fayda görürler. Reiki diğerlerine şifa vermek için değil sadece herkes içindir. Kaynağa uyumlanmak bütünlüğü getirir.

Reiki evrene yansıyan parlak bir sevgi kapısıdır. Sevgi yaralarımızı sarar ve gerçek doğamızı hatırlamamıza yardımcı olur.

REİKİ EĞİTİMLERİ :

Şifa Uygulamalarının TEMEL Eğitimi olarak görülür. Reiki Eğitimleri tamamlandıktan sonra diğer şifa sistemleri de artık büyük bir ustalık ile kullanılabilir.

REİKİ Şifa Enerjisinin öğretilme tarzı, dünya genelinde bölgesel farklılıklar gösterir. En yaygın olanı ise; Dr. Mikao Usui’nin öğretilerinin derlendiği yöntem olan USUI REIKI Şifa Uygulama Yöntemleridir. Genel olarak, 3 Seviyede öğretilir. Her bir seviyenin uygulamalarında ustalaştıkça bir üst enerji seviyesine geçilir.

Usui Reiki 1. Seviye Uyumlama ve Eğitim Programı Usui Reiki 2. Seviye Uyumlama ve Eğitim Programı Usui Reiki 3. Seviye Master Teacher Programı